#ekoLIDERZY 2024
2 grudnia 2024 roku w ramach Konferencji „Żywioły ochrony środowiska” odbyło się uroczyste wręczenie nagród w ramach Konkursu „#ekoLIDERZY 2024 województwa małopolskiego”.
W 2024 roku w konkursie #ekoLIDER udział wzięło 36 organizatorów przedsięwzięć ekologicznych. Tytuł #ekoLIDERA 2024 przyznany został w 7 kategoriach, dodatkowo wyróżniono 4 jednostki.
Laureaci:
#ekoPOWIAT
I miejsce: Powiat Brzeski– za realizację 4 ekologicznych przedsięwzięć, w tym utworzenie szkolnej ekopracowni OZE, akcje sadzenia drzew, warsztaty ekologiczno-żywieniowe i działania promujące odnawialne źródła energii.
#ekoGMINA miejska
Wyróżnienie: Gmina Miasta Tarnowa – za działania edukacyjne i wyposażenie szkolnych ekopracowni.
I miejsce: Miasto Nowy Sącz – za kompleksową realizację 6 zadań z zakresu edukacji ekologicznej, w tym działania związane z transportem niskoemisyjnym, recyklingiem i rolą lasów.
#ekoGMINA miejsko-wiejska
I miejsce: Gmina Sułkowice – za inwestycje termomodernizacyjne, budowę sieci wodociągowej, edukację ekologiczną oraz utworzenie ekopracowni.
#ekoGMINA wiejska
Wyróżnienie: Gmina Wielka Wieś – za inicjatywy na rzecz ochrony środowiska, edukacji najmłodszych oraz utylizację materiałów azbestowych.
I miejsce: Gmina Czorsztyn – za edukację ekologiczną oraz projekty związane z OZE i modernizacją oświetlenia ulicznego.
#ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu ochrony powietrza i oszczędności energii
Wyróżnienie: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie – za rozbudowę zeroemisyjnej floty autobusowej.
I miejsce: Krakowski Holding Komunalny S.A. – za innowacyjną instalację odzysku ciepła ze spalin.
#ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu ochrony wód i gospodarki wodno-ściekowej
I miejsce: Gmina Lipnica Wielka – za kampanię edukacyjną nt. azbestu, utylizację 150 ton materiałów oraz działania promujące segregację odpadów.
#ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu ochrony przyrody lub edukacji ekologicznej
Wyróżnienie: Gmina Rzepiennik Strzyżewski – za warsztaty pszczelarskie, rajdy rowerowe oraz projekty promujące niskoemisyjny transport.
I miejsce: Gmina Myślenice – za projekty edukacyjne, w tym utworzenie ekopracowni, organizację Dnia Transportu Niskoemisyjnego oraz rodzinnego pikniku ekologicznego.
Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłasza nabór zgłoszeń w ramach Konkursu „#ekoLIDERZY 2024 województwa małopolskiego”.
Celem Konkursu jest:
- promocja beneficjentów pomocy finansowej korzystających z systemu finansowania ochrony środowiska w Małopolsce oraz ich najlepszych projektów,
- zidentyfikowanie i promowanie samorządów, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów, które są liderami w działaniach przyjaznych dla środowiska, podejmujących aktywne działania na rzecz jego ochrony,
- wdrażanie wysokich standardów ekologicznych przy realizacji inwestycji,
- promowanie przedsięwzięć ekologicznych mających pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego.
Konkurs skierowany jest do beneficjentów pomocy finansowej korzystających w 2023 roku z systemu finansowania ochrony środowiska (z udziałem Wojewódzkiego Funduszu
w Krakowie, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków zagranicznych połączonych ze środkami WFOŚiGW w Krakowie lub NFOŚiGW),:
- jednostek samorządu terytorialnego – powiatów, gmin, samorządu województwa małopolskiego oraz ich spółek komunalnych i jednostek organizacyjnych, szkół
i przedszkoli realizujących zadania związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną, - organizacji pozarządowych zarejestrowanych i prowadzących działalność na terenie województwa małopolskiego i działających statutowo na rzecz ochrony środowiska,
- innych beneficjentów korzystających z pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu.
Spośród biorących udział w Konkursie, zostaną wybrane:
-
- #ekoPOWIAT,
- #ekoGMINA w 3 kategoriach:
- #ekoGMINA miejska,
- #ekoGMINA miejsko-wiejska,
- #ekoGMINA wiejska,
- #ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE w kategoriach:
- z zakresu ochrony powietrza oraz inwestycji przyczyniających się do oszczędności energii,
- z zakresu ochrony wód i gospodarki wodno-ściekowej lub ochrony powierzchni ziemi i gospodarki odpadami,
- z zakresu ochrony przyrody lub edukacji ekologicznej.
Warunkiem udziału w Konkursie jest:
- wypełnienie elektronicznego formularza ankiety konkursowej zamieszczonej poniżej, która po wypełnieniu zostanie przesłana na wskazany w formularzu adres mailowy,
- złożenie ankiety konkursowej wraz z wymaganymi załącznikami (określonymi w ankiecie konkursowej) w wersji podpisanej – tj.:
- papierowej do biura Wojewódzkiego Funduszu w Krakowie (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, ul. Kanonicza 12, 31–002 Kraków)
lub
- ePUAP-em (z konta Uczestnika) na skrytkę Funduszu (adres skrytki ePUAP: /wfosigwkrakow/SkrytkaESP)
w terminie do dnia 16.08.2024 r. do godziny 15:30 (decyduje data wpływu do Funduszu).
Ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród laureatom Konkursu nastąpi podczas uroczystej gali.