O Funduszu
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, działa na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. prawo ochrony środowiska. Główne priorytety działania Funduszu dla finansowego wspierania przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej województwa małopolskiego oraz zapobiegania degradacji środowiska dla nadchodzącej perspektywy czasowej wyznacza Strategia działania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na lata 2025-2028 (prosimy kliknąć w link w celu zapoznania się z dokumentem).
Realizacja zadań odbywa się zgodnie z przyjętą przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie misją brzmiącą:
„SKUTECZNIE I EFEKTYWNIE WSPIERAMY DZIAŁANIA NA RZECZ ŚRODOWISKA I ZRÓWNOWAŻONEGO GOSPODAROWANIA JEGO ZASOBAMI W MAŁOPOLSCE”
w myśl której celem generalnym jest dążenie do poprawy stanu środowiska i zrównoważonego gospodarowania jego zasobami przez stabilne, skuteczne i efektywne wspieranie przedsięwzięć i inicjatyw służących środowisku przy pełnym oraz zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju wykorzystaniu środków europejskich na ochronę środowiska i gospodarkę wodną.
Naczelnym zadaniem Wojewódzkiego Funduszu jest dofinansowanie inwestycji i innych działań na rzecz ochrony środowiska oraz takie zarządzanie posiadanymi środkami finansowymi, aby maksymalnie je pomnożyć, zapewnić ciągłość finansowania i stworzyć optymalne warunki dla realizacji idei ochrony środowiska w województwie małopolskim.
Główne zadania i kierunki działalności Funduszu wyznaczane są przez Radę Nadzorczą w przyjętym i corocznie aktualizowanym planie działalności oraz w liście przedsięwzięć priorytetowych w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki wodnej województwa małopolskiego. Fundusz stosuje jawne zobiektywizowane procedury rozpatrywania wniosków i kryteria ich oceny. Dla każdego działania przewidziane są określone procedury. Fundusz operuje zestawem formularzy, których przygotowanie i przedstawienie jest podstawą i warunkiem podejmowania decyzji na kolejnych etapach ich rozpatrywania. Dzięki jawności i obiektywizacji procedur i kryteriów Fundusz wywiązuje się z obowiązku odpowiedzialności wobec społeczeństwa za powierzone mu publiczne pieniądze. Pozwala to również stworzyć jednakowe szanse wszystkim wnioskodawcom, a także jak najoszczędniej wydawać pieniądze na ochronę środowiska.
Finansujemy ochronę środowiska w Małopolsce