Likwidacja azbestu i plany dla Nowego Targu
Umowa współpracy w ramach usuwania azbestu z terenu miasta i gminy Nowy Targ, podpisana z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, pomoże pozbyć się szkodliwych materiałów budowlanych sprzed lat, czyniąc życie mieszkańców regionu nie tylko bardziej komfortowym, ale przede wszystkim bezpiecznym. Dokument sygnowali 6 lipca br. dr Kazimierz Koprowski z WFOŚiGW w Krakowie oraz Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu, a także pierwszy zastępca burmistrza, Waldemar Wojtaszek.
Podczas spotkania rozmawiano również o możliwościach pozyskania środków finansowych z dostępnych źródeł krajowych i regionalnych na wykonanie sieci przesyłowej ciepła systemowego z Geotermii Podhalańskiej. Inwestycja ta pomogłaby ogrzewać wiele budynków zlokalizowanych w Nowym Targu. Nie zabrakło również prezentacji ważnego dla wszystkich programu „Czyste Powietrze” – zarówno w kontekście efektów jego wdrażania w Nowym Targu, jak i usprawnień, które wprowadza nowa wersja programu, dostępna od połowy lipca: „Czyste Powietrze+”. W tym kontekście pojawił się również temat pozyskania z zasobów miasta lokalu z przeznaczeniem na uruchomienie kolejnego zewnętrznego oddziału WFOŚiGW w Krakowie. Mieszkańcy znacznej części Podhala mogliby w nim skorzystać z obsługi i wsparcia merytorycznego m.in. w realizacji programu „Czyste Powietrze”.
Wspólne działania WFOŚiGW w Krakowie z miastami, gminami i powiatami w Małopolsce przynoszą bardzo wymierne efekty. Ochotnicze Straże Pożarne wzbogacają się o doskonałej jakości sprzęt ratunkowy, spółki gminne mogą realizować inwestycje wodno-ściekowe dzięki funduszom pożyczkowym, a projekty i programy poprawiające małopolski klimat sprawiają, że indywidualni inwestorzy zyskują wiele na komforcie życia i jednocześnie chronią klimat przy finansowym wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
W licznych projektach, które realizowane są każdego roku na rzecz mieszkańców regionu, do inwestorów trafiają setki milionów złotych. Ratują życie, chronią środowisko naturalne i dają nam szansę na zaoferowanie przyszłym pokoleniom (a może jeszcze i nam samym?) możliwości funkcjonowania w świecie, w którym oddycha się z przyjemnością i ze świadomością, że zadbaliśmy odpowiednio oraz na czas o dobrą kondycję naszej planety.