Liczy się ciepło – konferencja w Krakowie
Kampania LICZY SIĘ CIEPŁO, dedykowana m.in. tematyce efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i kierunków rozwoju w zakresie inwestycji modernizacyjnych, skutecznie dociera do coraz szerszych grup odbiorców w całej Polsce. W siedzibie WFOŚiGW w Krakowie odbyło się jedno z jej spotkań informacyjno-szkoleniowych oraz doradczych – wartościowe merytorycznie, a przy tym cenne z uwagi na praktyczne porady, jakie przekazano uczestnikom spotkania.
Liczy Się Ciepło to ogólnopolska kampania, której celem jest promowanie racjonalnego zużywania ciepła przez Polaków. Kierowana jest zarówno do odbiorców ciepła sieciowego, jak i do osób korzystających z indywidualnych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Organizatorzy oraz prelegenci podpowiadają, jak efektywnie ograniczać zużycie zasobów energetycznych, jak mądrze i oszczędnie ogrzewać domy oraz mieszkania, a także w co inwestować, w jaki sposób planować przedsięwzięcia modernizacyjne i jakich błędów unikać w zakresie projektów termomodernizacyjnych. Nie mniej ważne są konkretne wskazówki dotyczące pozyskiwania dotacji i dofinansowań z programów rządowych, samorządowych czy ofert komercyjnych, udostępniających preferencyjne warunki finansowania planowanych działań.
Konferencja, która odbyła się 18 stycznia w siedzibie WFOŚiGW w Krakowie, rozpoczęła się od krótkiego merytorycznego wystąpienia gospodarza spotkania, Kazimierza Koprowskiego, prezesa zarządu Funduszu. Wskazał on wiele cennych programów dotacji, dofinansowań i bardzo korzystnych pożyczek inwestycyjnych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będącego regionalnym operatorem m.in. potężnego i pierwszego w historii Polski tak rozległego programu, jakim jest program Czyste Powietrze. Wspomniał również o programie Ciepłe Mieszkanie, którego beneficjentami są Małopolanie, dokonujący termomodernizacji lokali mieszkalnych we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi.
O czym rozmawiano w części prelekcyjnej? Tematami przewodnimi spotkania były kwestie zmniejszania rachunków za ogrzewanie, metody pozyskiwania środków na termomodernizację lub wymianę źródła ciepła oraz wskazanie obsługujących je instytucji, przeprowadzanie audytu energetycznego, efektywne zarządzanie ogrzewaniem nieruchomości oraz obniżanie kosztów ich utrzymania. Możliwe było również skorzystanie z profesjonalnej wiedzy Doradców Energetycznych, którzy nie tylko wystąpili w roli prelegentów, ale i udzielali wskazówek w rozmowach indywidualnych, zapraszając przy tym na spotkania, w czasie których bezpłatnie pomagają wybrać najlepsze rozwiązania dla każdego inwestora indywidualnego, samorządowego i biznesowego.
W debacie, dyskusji i części szkoleniowej udział wzięli: Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, Andrzej Łazęcki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu w Urzędzie Miasta Krakowa, Agnieszka Wyżykowska, p.o. kierownika Wydziału Rynku Ciepła w PGE Energia Ciepła S.A. Oddział 1 w Krakowie, Justyna Jesionek, kierownik zespołu Doradców Energetycznych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Mariusz Sałęga, Doradca Energetyczny i główny specjalista w WFOŚiGW w Krakowie, Wojciech Bodziacki, ekspert ds. promocji programów pomocowych z Banku Ochrony Środowiska, Zuzanna Iwanicka, główny inżynier ekolog z Banku Ochrony Środowiska oraz moderator konferencji – Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl.