Konkurs na OPERATORÓW w Programie Priorytetowym Czyste Powietrze w województwie małopolskim

Konkurs na OPERATORÓW w Programie Priorytetowym Czyste Powietrze w województwie małopolskim

28 lipca 2023 / Piotr Janowski

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował kolejny etap wsparcia dla najuboższych w realizacji przedsięwzięć w ramach programu „Czyste Powietrze”, w postaci nowego programu priorytetowego „Operatorzy w programie „Czyste Powietrze” – pilotaż w województwie małopolskim”.

Celem pilotażu w województwie małopolskim jest wypracowanie najlepszych rozwiązań pełnego wsparcia dla beneficjenta Części 2) lub 3) programu „Czyste Powietrze”. Operatorzy mają zapewnić wsparcie w całym procesie udziału w programie: od budowania świadomości związanej z potrzebą wymiany nieefektywnego źródła na paliwo stałe i termomodernizacji budynku, po rozliczenie inwestycji.

 

Zapraszamy podmioty zainteresowane programem do zapoznania się z ogłoszeniem i udział w konkursie na OPERATORÓW!

Wnioski o dofinansowanie należy składać w wersji elektronicznej WYŁĄCZNIE przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) dostępny pod adresem https://gwd.nfosigw.gov.pl

Ogłoszenie o naborze w konkursie na operatorów pilotażu w województwie małopolskim, który rusza już 07.08.2023 r. udostępnione zostało na stronie internetowej:

https://czystepowietrze.gov.pl/program-priorytetowy-pilotaz-w-wojewodztwie-malopolskim/

Dokumentacja konkursowa wskazuje cel, zakres, terminy oraz wszystkie niezbędne informacje i wymagania wobec potencjalnego operatora.

 

Pytania dotyczące Programu/naboru dla Operatorów prosimy kierować pod adres: Operatorzy-Malopolska@nfosigw.gov.pl

 

Pilotaż w województwie małopolskim będzie zakładał połączenie dwóch planowanych wariantów wprowadzenia operatorów wspierających potencjalnych beneficjentów podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze:

  1. Pierwszy z nich opiera się na wyborze operatorów w trybie konkursowym, na podstawie programu priorytetowego NFOŚiGW. Konkurs dotyczy podmiotów, które są zainteresowane realizacją zadań operatora na terenie województwa i tego konkursu dotyczy dzisiejsze ogłoszenie.
  2. Drugi wariant, który również będzie realizowany na terenie województwa małopolskiego to umiejscowienie operatorów w małopolskich gminach, na bazie punktów konsultacyjno-informacyjnych programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

 

Zgodnie z zapisami Programu, w ramach naboru dla podmiotów chcących wzmocnić Program Priorytetowy Czyste Powietrze zarezerwowano na ten cel 6 mln zł dotacji, przy czym maksymalna kwota przypadająca na każdy z 5-ciu regionów województwa wynosi 1,2 mln zł.

Do głównych zadań operatora będzie należało zidentyfikowanie potencjalnych odbiorców wsparcia w Programie Priorytetowym Czyste Powietrze i ich zmotywowaniu do udziału w programie. Operator ma fachowo i rzetelnie doradzać beneficjentowi od złożenia wniosku, przez proces inwestycji, aż do rozliczenia dotacji na termomodernizację i wymianę  nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe.

W ramach współpracy z Beneficjentem Programu Priorytetowego Czyste Powietrze – operator będzie między innymi służył pomocą w przeprowadzeniu audytu energetycznego, a następnie w wyborze urządzeń i materiałów, a także w wyborze wykonawców.

Operator zadba też o koordynację procesu inwestycyjnego, w szczególności ustalenie harmonogramu realizowanych prac uwzględniając audyt energetyczny, sposób i możliwości finansowania oraz bieżące kompletowanie powstałej dokumentacji przedsięwzięcia niezbędnej do jego rozliczenia we wnioskach o płatność.

Zgodnie ze słowami Pana Pawła Mirowskiego – Zastępcy Prezesa Zarządu NFOŚiGW, a także Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do praw programu „Czyste Powietrze”: „Zaangażowanie operatorów będzie nie tylko realizacją odpłatnego zadania, ale również misją do spełnienia, której efektem będzie czystsze powietrze, cieplejsze domy gospodarstw domowych obecnie narażonych na ubóstwo energetyczne oraz zdrowe i szczęśliwe rodziny, których opłaty za ogrzewanie nie będą wzrastały”.

 

Drugi wariant nowego wsparcia dla beneficjentów  opiera się na realizacji roli operatora  poprzez chętne gminy. Dla gmin operatorów w przygotowaniu są specjalne wzory porozumień (bez konkursu), których zawarcie zaproponował już Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

 

Gminy zainteresowane rolą Operatorów, mogą kierować pytania do dedykowanych Pracowników WFOŚiGW w Krakowie

  1. Pani Paulina Cieślar (paulina.cieslar@wfos.krakow.pl)
  2. Pan Michał Gliwiński (michal.gliwinski@wfos.krakow.pl). 

 

Program pilotażowy został wypracowany we współpracy z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, WFOŚiGW w Krakowie oraz ekspertami Banku Światowego.

Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj