Geotermia: małopolski program pilotażowy z NFOŚiGW

Geotermia: małopolski program pilotażowy z NFOŚiGW

26 lipca 2022 / Tomasz Mażuchowski

6 mln zł na projekty geotermalne otrzymają od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dwie małopolskie miejscowości: Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój.

Geotermia, czyli wykorzystanie ciepła ziemi w celach grzewczych, należy do najbardziej stabilnych oraz wydajnych odnawialnych źródeł energii. Dzięki otrzymanym funduszom oba kurorty przeprowadzą badania geologiczne, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy mogą pozyskiwać ciepło z wnętrza ziemi do ogrzania domów i instytucji użyteczności publicznej. Jeśli wynik prac badawczych będzie pozytywny i nie wykaże technicznych oraz środowiskowych zagrożeń – prace inwestycyjne ruszą zapewne pełną parą.

Środki finansowe przekazane przez NFOŚiGW pochodzą z pilotażowej części programu priorytetowego „Polska Geotermia Plus”. Projekt pn. „Wdrożenie geotermii niskotemperaturowej w gminach uzdrowiskowych – pilotaż na terenie gmin Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój” obejmuje przeprowadzenie w latach 2022-2027 prac technicznych i robót geologicznych związanych z rozpoznaniem oraz wykorzystaniem ciepła zmagazynowanego do głębokości 150 m, a także wykonania instalacji demonstracyjnych wykorzystujących ciepło z wnętrza ziemi – wraz z przyłączami do odbiorców ciepła. Dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji obejmie 100 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

Dwie małopolskie gminy przeprowadzą badania geotermalne dzięki Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

NFOŚiGW pomoże zbadać potencjał geotermalny w dwóch małopolskich kurortach

– Jesteśmy zainteresowani stałym rozwojem geotermii w różnych częściach naszego kraju, będącej czystym, ekologicznym i perspektywicznym źródłem energii odnawialnej – podkreśla Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa. – Tym bardziej że przyjęta przez rząd „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” przewiduje stopniowy wzrost znaczenia geotermii w ciepłownictwie systemowym – dodaje.

O dużej roli geotermii w najbliższej przyszłości oraz o konieczności jej upowszechniania jako wyjątkowo stabilnego źródła energii, niezależnego od uwarunkowań rynkowych, przekonani są wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia.

Musimy wykorzystać fakt, że potencjał związany z wykorzystaniem ciepła ziemi, nie tylko wód termalnych, jak to ma miejsce np. na Podhalu, powinien być wykorzystywany w celach energetycznych. Rozszerzenie geotermii, w tym przypadku niskotemperaturowej, na gminy uzdrowiskowe będzie nie tylko kolejnym krokiem na rzecz rozwoju OZE i poprawy jakości powietrza w Polsce, ale także metodą umocnienia naszej niezależności i bezpieczeństwa energetycznego – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Materiał powstał na podstawie komunikatu NFOŚiGW
Zdjęcia: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj