Ekologia w nowej odsłonie

Ekologia w nowej odsłonie

2 grudnia 2024 / Tomasz Mażuchowski

Stoimy na progu, w nie tak rozległej przestrzeni pomiędzy ewolucją i rewolucją w postrzeganiu ochrony środowiska. Zmianę myślenia o ekologii wymuszają obecnie kwestie gospodarowania zasobami – tak energetycznymi, jak i środowiskowymi. Jak połączyć (pozornie) sprzeczne oczekiwania różnych stron dyskusji o roli środowiska w naszej codzienności? W którą stronę zmierzać, by jego ochrona wpisywała się w aspekt społeczny oraz ten związany z bezpieczeństwem kraju? O tych kwestiach żywo dyskutowali uczestnicy konferencji „Żywioły ochrony środowiska”, zorganizowanej w stolicy Małopolski przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.


Żywioły ochrony środowiska - konferencja ekologiczna w Krakowie organizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie


Wspólne cele

Konferencja, która odbyła się 2 grudnia w Krakowie, i która połączona była z uroczystością wręczenia nagród w dorocznym konkursie #ekoLIDER, zyskała szczególny charakter. Goście i uczestnicy debat skupili się bowiem na tworzeniu propozycji rozwiązań. Mimo różnic zdań, odmiennych światopoglądów i argumentów – łatwo było dostrzec, że więcej ich łączy niż dzieli. O tę postawę zresztą, wychodzenia ponad wszelkie podziały, apelował Mikołaj Dorożała, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Jego wystąpienie współgrało z cennymi uwagami Marii Staszkiewicz, ekspertki Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów. Oba rozszerzały perspektywę postrzegania ekologii i transformacji energetycznej jako systemu naczyń połączonych.


Nowe wyzwania

Zapowiadane, a mimo to niespodziewane w swej intensywności zmiany klimatyczne postawiły nas w obliczu nowych wyzwań. Naprzemiennie występujące susze i powodzie, gwałtowne zmiany aury oraz związane z nimi zniszczenia (także środowiskowe), muszą zmienić nasze postrzeganie bezpieczeństwa. Powinny skutkować odpowiednią edukacją i zmianą nawyków. Natomiast zmiana sytuacji geopolitycznej, nowe zagrożenia i wynikające z nich konsekwencje gospodarcze, skłaniają do aktywnego przemodelowania kwestii zarządzania zasobami naturalnymi. Szczególnie tymi związanymi z wytwarzaniem energii. Bo jej potrzebować będziemy więcej i więcej, wraz z gwałtownym skokiem technologicznym oraz rozwojem sztucznej inteligencji.

Żywioły ochrony środowiska - konferencja ekologiczna w Krakowie organizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

Aby efektywnie tymi zasobami zarządzać, bez szkody dla klimatu, a wręcz z korzyścią dla niego, konieczne jest zrozumienie, że musimy przejść z etapu powolnej ewolucji do zrewolucjonizowania myślenia o ekologii. Powinniśmy dostrzec połączenia i związki pomiędzy wieloma aspektami środowiskowymi, gospodarczymi oraz finansowymi – podkreślił Jerzy Popiel, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.


Porozumienie i współpraca

Gospodarowanie zasobami leśnymi oraz społeczny aspekt funkcjonowania lasów, samowystarczalność energetyczna gmin oraz indywidualna i instytucjonalna metoda zarządzania zasobami wodnymi, wszystko to ma miejsca wspólne i własne odmienności. Na tym, co łączy, uzupełnia i pomaga wykorzystać potencjał współdziałania – skupili się znakomici prelegenci, uczestnicy wszystkich debat. Ich pełną listę publikujemy poniżej.



Dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji: prelegentom, patronom, laureatom konkursu #ekoLIDER oraz gościom honorowym i uczestnikom. Mamy nadzieję, że to wyjątkowe w swej tematyce i atmosferze spotkanie na długo zapadnie Państwu w pamięć. I że będzie skutkować wieloma cennymi inicjatywami, być może łączącymi podmioty, które dotąd nawet nie myślały o współpracy…? Tego Państwu życzymy!


FOTOREPORTAŻ KONFERENCYJNY


Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj