Doradcy Energetyczni w Małopolsce
Projekt Doradztwa Energetycznego to ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) – zgodnie z osią priorytetową I – „Zmniejszenie emisyjności gospodarki” – działanie 1.3.3.
Zgodnie z Umową o partnerstwie, podpisaną w dniu 28.04.2016, Partnerem Wiodącym dla projektu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), natomiast Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Krakowie jest jednym z 16 regionalnych partnerów.
Cele projektu realizowane są w postaci wsparcia w przygotowaniu i wdrażaniu inwestycji w obszarze efektywności energetycznej i OZE, zwiększeniu świadomości w ramach rozwoju gospodarki niskoemisyjnej oraz wsparciu gmin w przygotowaniu i wdrażaniu Planów Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN).
Z usług doradców energetycznych mogą korzystać różne podmioty: gminy, państwowe jednostki budżetowe, przedsiębiorstwa, spółki komunalne, osoby fizyczne, przedsiębiorstwa energetyki cieplnej, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, kościoły i związki wyznaniowe.
W Polsce w strukturach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkich Funduszy działa ogólnopolska sieć doradców energetycznych. Od początku wdrażania projektu do końca stycznia 2018 r. Doradcy Energetyczni udzielili prawie 15 000 konsultacji, ponad 11 450 porad, zweryfikowali pozytywnie ok. 1 730 PGN. Ponadto objęto wsparciem 780 inwestycji.
Na terenie województwa małopolskiego projekt doradztwa energetycznego funkcjonuje w ramach WFOŚiGW w Krakowie, gdzie zatrudnionych jest 6 Doradców Energetycznych świadczących usługi doradcze w 182 małopolskich gminach.
Wykonują oni następujące zadania:
- Doradztwo w zakresie przygotowania, weryfikacji, wdrożenia, monitorowania Planów Gospodarki Niskoemisyjnej;
- Doradztwo dotyczące przygotowania i wdrożenia inwestycji w obszarze efektywności energetycznej, OZE oraz gospodarki niskoemisyjnej;
- Przygotowanie i prowadzenie spotkań informacyjnych/edukacyjnych w jednostkach samorządu terytorialnego, spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych, szkołach, dla lokalnych przedsiębiorców;
- Udostępnianie informacji o możliwych źródłach finansowania w obszarze efektywności energetycznej oraz OZE.
- Weryfikacja audytów energetycznych.
Zadania te przekładają się na dużą aktywność Doradców Energetycznych na terenie naszego województwa. Doradcy Energetyczni szkolą przedstawicieli gmin, biorą udział w konferencjach, organizują spotkania informacyjne dla mieszkańców, udzielają porad w zakresie realizowanych inwestycji, biorą udział w konsultacjach.
Podkreślić należy, że to oni są ważnym ogniwem w walce o czyste powietrze. Służą bowiem ekspercką pomocą choćby w zakresie termomodernizacji budynków w ramach Programu JAWOR realizowanego przez WFOŚiGW w Krakowie czy działań związanych z wymianą ogrzewania i innymi przedsięwzięciami służącymi efektywnemu gospodarowaniu energią, jak również oceną i weryfikacją gminnych Planów Gospodarki Niskoemisyjnej.
Praca Doradców Energetycznych w Małopolsce ma również na celu pomoc w przygotowaniu inwestycji wraz ze wskazaniem źródeł ich dofinansowania ze szczególnym uwzględnieniem środków UE (POIiS lub RPO), krajowych (NFOŚiGW, WFOŚiGW w Krakowie, BOŚ) i innych.
WFOŚiGW w Krakowie zaprasza do współpracy z Doradcami Energetycznymi wszystkich zainteresowanych szerokim spektrum świadczonych przez nich usług. Dane kontaktowe do każdego z Doradców zamieszczone są na stronie internetowej Funduszu w zakładce: DORADZTWO ENERGETYCZNE.