Co skrywa się 7 km pod powierzchnią ziemi…?
Energia z wnętrza ziemi, niewyczerpalna i uniezależniająca nas od jakichkolwiek sytuacji międzynarodowych: właśnie taką energią zasilane będą domy na Podhalu, czerpiące do ogrzewania wody energię z najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego – jego długość sięga aż 7 km w głąb ziemi! Uroczyste rozpoczęcie prac wiertniczych właśnie rozpoczęło działanie odwiertu.
NFOŚiGW wspiera polską geotermię
Największy światowy odwiert geotermalny spowoduje, że do kilku miejscowości gminy Szaflary (Szaflary, Bańska Niżna, Zaskale i Bór) oraz do Nowego Targu popłynie woda, do której podgrzania posłuży energia cieplna pochodząca wprost z niewyobrażalnych głębin ziemi. Czerpana z podziemnych złóż termalnych, pozyskana energia przyczyni się do znaczącej redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Prace związane z przygotowaniem inwestycji wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, który przekazał na ten cel 4,7 mln zł. Największą kwotę wyłożył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego udział w finansowaniu inwestycji wyniesie ponad 130 mln zł!
Uroczyste otwarcie odwiertu w Szaflarach
W oficjalnym uruchomieniu tego potężnego odwiertu badawczo-eksploatacyjnego udział wzięli m.in. wiceministrowie Ministerstwa Klimatu i Środowiska: Piotr Dziadzio, Podsekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Ireneusz Zyska, Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Edward Siarka, Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, posłowie na Sejm RP: Anna Paluch oraz Jan Duda, senator RP Jan Hamerski, a także Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Kazimierz Koprowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, reprezentanci wielu szacownych instytucji oraz liczni przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, wraz z mieszkańcami regionu. Wszystkich ich uroczyście powitał Rafał Szkaradziński, wójt Gminy Szaflary.
Bez smogu i znacznie tańsze ogrzewanie
Geotermia, zyskująca coraz większą i zasłużoną popularność, stanowi jedną z najbardziej przyjaznych środowisku i nieszkodliwych dla klimatu źródeł energii cieplnej, a także elektrycznej. W Szaflarach stanęła już wysoka na 60 metrów wieża wiertnicza, która pomoże dostać się do pokładów wody termalnej o temperaturze sięgającej niemal 180 stopni Celsjusza. Zastępując jej użyciem tradycyjne metody ogrzewania, region zamierza zniwelować skutki poważnego smogu, z którym zmaga się Podhale. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2025. Ma ona dwojaki charakter: służyć będzie nie tylko celom eksploatacyjnym, ale także badawczym, umożliwiając zdobycie cennej wiedzy praktycznej służącej kolejnym podobnym przedsięwzięciom w kraju. Na co dzień ma pomóc również w ogrzewaniu szklarni i budynków produkcyjnych, nie tylko domów jednorodzinnych.