Bank Światowy w Krzeszowicach i Zielonkach
Bank Światowy odwiedził Krzeszowice i Zielonki: operatorów gminnych programu „Czyste Powietrze”. Reprezentanci jednej z najważniejszych światowych instytucji finansowych, wspierających Polskę w osiąganiu m.in. celów klimatycznych i środowiskowych, monitorują realizację programu, by pomóc go udoskonalać i czynić jeszcze bardziej skutecznym pod względem ekologicznym.
Właśnie na obszarze działania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie realizowany jest pilotażowy program operatorów gminnych, mających wspierać mieszkańców regionu (szczególnie osoby wykluczone cyfrowo) w pozyskaniu dotacji na termomodernizację i wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. WFOŚiGW w Krakowie, a wraz z nim cała Małopolska, należą do ścisłego grona liderów w realizacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” na obszarze naszego kraju.
Gminy Krzeszowice i Zielonki gościły przedstawicieli Banku Światowego na dwóch spotkaniach poświęconych praktycznym aspektom funkcjonowania programu „Czyste Powietrze”. Władze i eksperci gminni dzielili się wiedzą dotyczącą kwestii środowiskowych, formalnoprawnych i organizacyjnych. Mówili także o gospodarowaniu odpadami oraz wsparciu mieszkańców gmin przez lokalne instytucje opieki społecznej. Każdy z tych czynników koncentruje uwagę specjalistów merytorycznych Banku Światowego.
Wizyta przedstawicieli Banku Światowego to bardzo ważne i merytorycznie cenne wydarzenie. Służy wymianie doświadczeń, zebraniu informacji o problemach napotykanych przez gminy i beneficjentów w trakcie realizacji programu „Czyste Powietrze”. Pomoże także w wypracowaniu metod postępowania, które uczynią program jeszcze bardziej dostępnym, a zarazem w pełni efektywnym pod względem globalnie postrzeganych kwestii związanych z ochroną środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że goście przybyli do Małopolski z całego świata wyraźnie pogratulowali odwiedzonym gminom ich zaangażowania w realizację programu operatorskiego. Z największym uznaniem spotkało się zaangażowanie władz gminnych i ekodoradców w aktywne promowanie walorów oraz korzyści płynących z uczestnictwa w systemie dotacji „Czystego Powietrza”. Wziąwszy pod uwagę fakt, że reprezentanci Banku Światowego odwiedzają setki miejscowości na całym świecie – takie pochwały mają wyjątkowe znaczenie i wielką rangę! Gratulujemy!