Bank Światowy dla programu „Czyste Powietrze”
Udoskonalenie Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” stanowi cel cyklu spotkań, które regularnie odbywają przedstawiciele Banku Światowego z operatorami programu. Jedno z nich odbyło się właśnie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
WYZWANIE DLA PROGRAMISTÓW
Jak przyspieszyć i skuteczniej weryfikować wnioski składane w ramach programu „Czyste Powietrze”? Jak kierować pracami nad infrastrukturą teleinformatyczną, która zapewnia jego działanie? W jaki sposób modernizować, rozwijać i usprawniać dostępne narzędzia IT, by program „Czyste Powietrze” lepiej odpowiadał potrzebom beneficjentów oraz obowiązkom instytucji odpowiedzialnych za jego realizację? Nad tymi kwestiami pochylili się eksperci Banku Światowego oraz WFOŚiGW w Krakowie podczas spotkania roboczego, które 19 listopada br. odbyło się w Krakowie.
WSZECHSTRONNY ZESPÓŁ
Nad potencjałem i efektywnością rozwiązań IT debatowali uczestnicy spotkania – osoby mające największą wiedzę na temat zalet i ograniczeń obecnie obowiązujących rozwiązań. Ze strony Banku Światowego byli to Reena Badiani-Magnusson i Piotr Charewicz, konsultanci Tomasz Kowalczyk i Romuald Członkowski. Fundusz reprezentowali dr Piotr Gąsiorowski, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Krakowie, Jarosław Serek, programista i ekspert kierujący krakowskim zespołem IT, Piotr Janowski, ekspert w zakresie programu „Czyste Powietrze”, kierownik Zespołu Klienta Indywidualnego, a także Katarzyna Stadnik, kierownik zespołu ds. promocji i wydarzeń.
CO MOŻNA ZROBIĆ LEPIEJ?
Program „Czyste Powietrze” na co dzień ma dwa oblicza. To, które jest dostrzegane przez beneficjentów składających wnioski o dofinansowanie sprowadza się do możliwości skutecznego uzyskania dotacji. Po drugiej stronie są pracownicy Funduszu, którzy muszą w zgodzie z obowiązującymi przepisami każdy wniosek rozpatrzyć, a następnie rozliczyć. Jedni i drudzy, choć wykonują różne zadania, spotykają się pośrodku: m.in. w systemach informatycznych, zbudowanych w celu usprawnienia funkcjonowania programu. Czy jednak dostępne narzędzia obu stronom wystarczają…? Na to pytanie próbują właśnie odpowiedzieć reprezentanci Banku Światowego.
W STRONĘ DOSKONAŁOŚCI
Program „Czyste Powietrze” przebył długą drogę. Zmieniały się wersje, zasady finansowania, zmianom ulegały również wciąż udoskonalane narzędzia wspierające obsługę wniosków. Reprezentanci Banku Światowego, zaangażowanego mocno w realizację programu, mają świadomość, że zwiększona liczba wniosków generuje od pewnego czasu różnorodne utrudnienia. Poszukują więc obecnie rozwiązań, które na poziomie krajowym (a dalej także regionalnym) pozwoliłyby wesprzeć beneficjentów i operatorów w udoskonaleniu systemu obsługi wniosków. W tym właśnie celu, aby porozmawiać z ekspertami IT oraz osobami zaangażowanymi w realizację procesów podpisywania umów i rozliczeń w ramach „Czystego Powietrza”, przybyli do krakowskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Choć tematyka spotkania zawsze obejmuje szerszą perspektywę merytoryczną, tym razem jej kluczowy element stanowiły możliwości unowocześnienia obiegu i obsługi dokumentów w dostępnych narzędziach IT. Efektem spotkania będą propozycje i rozwiązania strukturalne Banku Światowego w zakresie skuteczniejszego i bardziej przyjaznego działania programu „Czyste Powietrze”.