Koronawirus- profilaktyka i przeciwdziałanie
W związku z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20.03.2020r) oraz w trosce zdrowie i życie Beneficjentów i pracowników WFOŚiGW w Krakowie przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje dotyczące sposobów ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz procedury, do jakich należy się stosować w przypadku podejrzenia zakażenia.
Ważne informacje:
- Aktualna mapa zarażeń (prowadzona przez Ministerstwo Zdrowia)
- Bieżące komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego
- Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa – +48 800 190 590
- Rządowa strona informacyjna o koronawirusie
Baza wiedzy:
Czym jest koronawirus?
Koronawirus, a właściwie wirus SARS-Cov-2, wywołuje chorobę COVID-19, która najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.
Co robić, kiedy mam objawy złego samopoczucia? (instrukcja KPRM – aktualizowana na bieżąco)
W przypadku złego samopoczucia, kataru, stanu podgorączkowego – należy najpierw skontaktować się telefonicznie z powiatową stacją epidemiologiczną (wykaz stacji dla województwa małopolskiego) lub przychodnią POZ.
Jeżeli masz objawy, które mogłyby wskazywać na koronawirusa (np. gorączka oraz kłopoty z oddychaniem) zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiedz o swoich objawach lub pojedź własnym środkiem transportu do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego (nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek – w ten sposób narażasz innych na zakażenie)
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Można natomiast stosować metody, takie jak:
- Bardzo częste mycie rąk lub ich dezynfekcję środkiem zawierającym co najmniej 60% alkoholu- gdy nie mamy dostępu do wody i mydła. Warto unikać dotykania ust, nosa lub oczu.
- Regularne czyszczenie powierzchni, takich jak blaty kuchenne, biurka, klamki, ekrany telefonów komórkowych środkiem dezynfekcyjnym
- Unikanie zatłoczonych miejsc ( w szczególności dotyczy to osób powyżej 60 roku życia i osób z innymi problemami zdrowotnymi) – obecne rozporządzenie wprowadza ograniczenie w przemieszczaniu się do kilku obszarów: dojazdu do i z pracy, niezbędnych czynności codziennych (zakupy, opieka nad bliskimi), wolontariatu w walce z koronawirusem oraz uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, w których nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób (aktualne informacje na temat przemieszczania się tutaj). Przepisy precyzują także liczbę osób, która może przemieszczać się wspólne (jedynie 2 osoby – nie dotyczy to rodzin). Ważne, aby zachować odległość od innych osób- co najmniej 1 metr.
Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego nie ma informacji, żeby koronawirus przenosił się poprzez żywność oraz poprzez kontakt ze zwięrzętami. Link do publikacji tutaj
Ministerstwo Zdrowia opublikowało także film z 12 poradami jak uchronić się przed koronawirusem (dostępny dla osób niesłyszących) – można go obejrzeć klikając w ten link
Instrukcja skutecznego mycia rąk:
Instrukcja dezynfekcji rąk:
Czym jest kwarantanna i na kogo jest nakładana?
Kwarantanna to bezwzględny obowiązek przebywania w jednym miejscu ze względu na podejrzenie zakażenia koronawirusem. Rozporządzenie z dnia 14.03.2020r. precyzuje także, że osoby powracające z zagranicy muszą pozostać w kwarantannie domowej do 14 dni po powrocie do Polski.
Aby ułatwić komunikację w związku z pozostawaniem w izolacji oraz przestrzeganiem zasad kwarantanny można skorzystać z rządowej aplikacji Kwarantanna Domowa
Więcej aktualnych informacji znaleźć można na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego – zakładka Kwarantanna
Ogólne zasady kwarantanny:
#zostanwdomu