Zakliczyńska odsłona akcji “100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018”
W dniu 9 września 2018 r. Pan Witold Kozłowski, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Krakowie uczestniczył w ogólnopolskiej akcji “100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018”, której małopolska część, dzięki gościnności Pana Burmistrza Dawida Chrobaka oraz wsparciu organizacyjnemu Dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury, Pana Kazimierza Dudzika, odbyła się w Zakliczynie.
Wydarzenie składało się z kilku części. O godz. 14.00 rozpoczął się wykład Pani Barbary Nowak Małopolskiej Kurator Oświaty pt. „Współczesny patriotyzm – czyste środowisko”, a następnie w uroczystym orszaku uczestnicy konferencji przemieścili się do miejsca gdzie zostało posadzone „Drzewo Niepodległości”.
Po symbolicznym zakopaniu drzewka – buka, rozpoczęła się część piknikowa uroczystości podczas której na scenie prezentowane były występy artystyczne dzieci i młodzieży o tematyce niepodległościowej oraz ekologicznej, a także co najistotniejsze, w namiocie obok wydawane były sadzonki drzewek cisu, sosenki lub świerka. Żeby je otrzymać należało oddać butelki pet, w myśl hasła imprezy “Pet za drzewko”.
Piękna pogoda zachęciła lokalną społeczność do pojawienia się na zakliczyńskim Rynku, a także do odwiedzenia namiotu informacyjnego Wojewódzkiego Funduszu, w którym można było uzyskać informację na temat możliwości dofinansowania różnych przedsięwzięć prośrodowiskowych, a w szczególności w zakresie wkrótce ruszającego rządowego programu “Czyste powietrze”. Stoisko tłumnie odwiedzali również najmłodsi, dla których przygotowano mnóstwo atrakcji, takich jak quizy, malowanie twarzy, skręcanie balonów, czy bańki mydlane.
Dodatkową atrakcją było otwarcie w Zakliczyńskim Centrum Kultury wystawy fotografii Pani Renaty Michalczyk „Dwie Galicje”.
Akcja “100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” zorganizowana została pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i miała na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a przy okazji także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne Ojczyzny.
Organizatorem akcji był Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze.