Konwent Prezesów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Trwają intensywne prace nad zwiększeniem bezpieczeństwa wnioskodawców korzystających z programu „Czyste Powietrze”. Jego uporządkowanie oraz usprawnienie stanowi priorytet dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wszystkich wojewódzkich Funduszy, które doskonale znają program na gruncie operacyjnym.
Przedstawiciele tych instytucji spotkali się w Krakowie, by w szerokim gronie ekspertów wypracować najlepsze rozwiązania dla „Czystego Powietrza” w Polsce. W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie gościła Pani Paulina Hennig-Kloska, kierująca Ministerstwem Klimatu i Środowiska, której towarzyszył minister Krzysztof Bolesta, sekretarz stanu w MKiŚ. Spotkanie odbyło się w trakcie trwania Konwentu Prezesów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w dniach 9-10 stycznia br.
NOWE, BEZPIECZNE ZASADY
Modernizacja jednego z największych programów w kraju to ogromna odpowiedzialność. Jest to bardzo trudny proces. Ministerstwo przedstawiło NFOŚiGW rekomendacje do programu „Czyste Powietrze”, których celem jest przede wszystkim ochrona mieszkańców przed nadużyciami ze strony nieuczciwych wykonawców. Fundusz jest zobowiązany, by wdrożyć nowe, bezpieczne zasady, a także usprawnić cały proces aplikowania o dotacje – podkreśliła Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska.
LICZNE PROPOZYCJE ZMIAN
W spotkaniu udział wzięła także Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W ramach konsultacji propozycji zmian programu Czyste Powietrze, które trwały do 27 grudnia, wpłynęło kilka tysięcy uwag i komentarzy. Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obecnie rozpatruje wszystkie propozycje, przy czym pokreślenia wymaga fakt, że jest to niezwykle trudne zadanie, ponieważ część z tych propozycji wzajemnie się wyklucza. Niemniej, do końca stycznia chcemy rozstrzygnąć wszystkie kwestie, aby Wojewódzkie Fundusze były współtwórcami nowej, lepszej wersji Programu Czyste Powietrze – powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
JUŻ TYLKO 11 TYGODNI
Konwentowi, w którym aktywnie uczestniczyli prezesi i członkowie zarządów oraz reprezentanci szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Polsce, przewodniczył Paweł Łapacz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
Do uruchomienia nowej wersji programu „Czyste Powietrze” mamy 11 tygodni – przypomniał. – Już dziś jednak chciałbym wyrazić gotowość i dyspozycję wszystkich Funduszy do współpracy oraz wdrażania nowych zasad programu. Jesteśmy także nastawieni na efektywną współpracę z operatorami, którzy będą prowadzili mieszkańców przez cały proces aplikacji oraz rozliczania wniosków – poinformował przewodniczący konwentu WFOŚiGW.
LIDERZY NADAL ZDETERMINOWANI
Jerzy Popiel, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, zaznaczył:
Zależy nam na usprawnieniu programu „Czyste Powietrze”. Jednocześnie dokładamy wszelkich starań, aby wspierać mieszkańców, którzy chcą skorzystać z dotacji. Współpracujemy z lokalnymi samorządami, aby zapewnić niezbędne wsparcie mieszkańcom przy modernizacji ich nieruchomości, a tym samym poprawie jakości powietrza w Małopolsce.
Gośćmi dalszej części obrad konwentu byli także m.in. Krzysztof Klęczar, Wojewoda Małopolski oraz Robert Gajda i Paweł Augustyn z zarządu NFOŚiGW.