Wzorcowe ekologiczne inwestycje gminne

Wzorcowe ekologiczne inwestycje gminne

13 lipca 2022 / Tomasz Mażuchowski

Niemal 29 mln zł trafiło do małopolskich gmin w ramach pożyczek na inwestycje wodno-ściekowe. Z tej metody finansowania inwestycji skorzystało poprzez swe spółki 10 małopolskich jednostek samorządowych. Najbardziej aktywnym podmiotem, podejmującym przedsięwzięcia na wyjątkowo szeroką skalę, jest Spółka Komunalna „Dorzecze Białej”, która wykorzysta łącznie 15,11 mln zł, czyli ponad połowę wskazanej puli finansowej. I właśnie to przedsiębiorstwo pełniło główną rolę podczas odbywającego się 11 lipca w Tuchowie spotkania pn. „Ekologiczne inwestycje gminne dzięki publicznym funduszom pożyczkowym”.

„Dorzecze Białej” z powodzeniem realizuje aż 10 rozbudowanych projektów w gminach Tuchów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski oraz Ciężkowice. Pożyczki pochodzą natomiast z „Ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji, ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych”, który pozostaje w gestii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki nim powstają nowe sieci wodociągowe i kanalizacyjne z przyłączami w ośmiu miejscowościach. Docelowo nie tylko podniosą komfort życia ich mieszkańców, ale i przysłużą się starannie zaplanowanej ochronie środowiska naturalnego.

W ramach pozostałych projektów gminy: Krzeszowice, Dobczyce, Brzeszcze, Nowy Wiśnicz i Lisia Góra dokonają rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej, a gmina Bolesław rozbuduje istniejącą już oczyszczalnię ścieków.

Inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne dzięki funduszom NFOŚiGW - program, który wspiera inwestorów

Spółka Komunalna „Dorzecze Białej” gościła w Tuchowie wiceprezesa NFOŚiGW, Pana Sławomira Mazurka, a także  Kazimierza Koprowskiego z WFOŚiGW w Krakowie. Towarzyszyli im reprezentanci władz i gremiów samorządowych z wielu miejscowości Powiatu Tarnowskiego, w których prowadzone są inwestycje oraz wicestarosta Jacek Hudyma. Prezentacjom wzorcowych rozwiązań inwestycyjnych oraz nowoczesnych metod realizacji przedsięwzięć wodno-ściekowych towarzyszyły ożywione rozmowy nt. możliwości finansowania analogicznych przedsięwzięć, wynikających z nich zysków środowiskowych i społecznych, a także potencjału podobnych działań w aktywnościach ukierunkowanych na rozwój infrastruktury regionalnej w Małopolsce.

Co istotne, program w dalszym ciągu jest realizowany, a wnioski do nowego naboru składać można już tylko do 30 września br. Biorąc pod uwagę atrakcyjną formę finansowania, rozliczania i korzyści płynące z wykonania projektów na rzecz mieszkańców regionu, jeśli ktoś jeszcze go nie poznał – warto, by jak najszybciej nadrobił zaległości. Więcej informacji można znaleźć tutaj (prosimy kliknąć w link, by przejść do strony).

Jak poinformował Wojciech Skruch, prezes zarządu Spółki Komunalnej „Dorzecze Białej”, inwestycje zrealizowane w ramach programu są naprawdę rozległe:

w zakresie systemu kanalizacyjnego:

  • długość sieci grawitacyjnej: 31,7 km
  • długość sieci tłocznej: 10,6 km
  • długość przyłączy kanalizacyjnych: 10,4 km
  • ilość przyłączy kanalizacyjnych: 351 szt.
  • ilość sieciowych przepompowni ścieków: 31 szt.
  • ilość przydomowych przepompowni ścieków: 12 szt.

w zakresie rozbudowy systemu wodociągowego:

  • długość sieci wodociągowej: 32,6 km
  • długość przyłączy wodociągowych: 8,0 km
  • ilość przyłączy wodociągowych: 228 szt.

efekty środowiskowe zaplanowane do zrealizowania wyniosą:

  • liczba nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej: 1479 RLM
  • liczba nowych użytkowników sieci wodociągowej: ok. 1029 osób
Facebook Twitter Youtube LinkedIn Instagram

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Chcąc dalej korzystać ze strony musisz zaakceptować politykę prywatności.

Akceptuję

Zaktualizowaliśmy politykę prywatności.

Przejdź i przeczytaj